Aktualności - M. Tychy

Niech PiS opowie się, czy jest za życiem

26.09.2007
0 0 1 0
M. Tychy

Lider LPR Roman Giertych zwrócił się w środę do PiS, aby opowiedziało się za życiem lub - jak powiedział - za "PRL-owskim prawem do zabijania dzieci nienarodzonych".

Lider LPR Roman Giertych zwrócił się w środę do PiS, aby opowiedziało się za życiem lub - jak powiedział - za "PRL-owskim prawem do zabijania dzieci nienarodzonych".

Giertych nawiązał w ten sposób do ostatnich wypowiedzi doradcy prezydenta ds. kobiet Nelly Rokity na temat aborcji.

We wtorek portal Prawy.pl opublikował fragment wykładu Nelly Rokity sprzed roku, w którym mówi: "Za komuchów to było lepiej, takie były głosy. I możliwe, że dla kobiet za komuchów to było lepiej, bez wątpienia nawet się zgodzę, w jakiś sposób tak: aborcja była dozwolona, pani mogła być traktorzystką i gwiazdą mogła być i (nieczytelne - PAP) takie imiona też były, później zniknęły. Otóż oczywiście, że tak, zniknęła też kobiecość. Wszystko tak ma dwie strony".

Nelly Rokita tłumaczyła potem w rozmowie z dziennikarzami, że była to ironia, a publikowana na portalu wypowiedź została wyrwana z kontekstu. Dopytywana o stosunek do aborcji i czy zabieg ten powinien być dozwolony w przypadkach określonych obecnie ustawowo, Nelly Rokita podkreśliła: "dzisiaj i zawsze uważałam, że to jest własna decyzja kobiety i trzeba szanować decyzję kobiety".

Z kolei w środę Nelly Rokita oświadczyła, że jest zwolenniczką ochrony życia od poczęcia, a aborcję uważa za "wielkie zło". Podkreśliła również, że popiera obowiązuje w Polsce prawo dotyczące aborcji oraz akceptuje program PiS w tym zakresie.

"Wzywamy PiS, aby opowiedziało się jednoznacznie po której stronie stoi, aby wyborcy wiedzieli" - powiedział Giertych podczas środowej konferencji prasowej.

Przekonywał, że jeśli PiS opowiada się za życiem, to Nelly Rokita nie powinna kandydować w październikowych wyborach do Sejmu z drugiego miejsca listy PiS w Warszawie. Giertych pytał również, czy Nelly Rokita będzie miała odwagę stanąć do dyskusji na temat ochrony życia i praw kobiet z Hanną Wujkowską - kandydatką Ligi w wyborach, również startującą w Warszawie, znaną z zaangażowania na rzecz ochrony życia.

Zdaniem szefa Ligi, sprawa ochrony życia to kolejny przykład sytuacji, "w której PiS robi dokładnie odwrotnie niż program tej partii".

"To jest tym bardziej jaskrawe, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie było tygodnia, aby pan premier, albo pan prezydent nie uczestniczyli w jakiejś mszy, nie mówili z Wałów Jasnogórskich, nie podpierali się chrześcijańskimi wartościami" - zwrócił uwagę Giertych.

Przypomniał także, że w związku debatą na temat wprowadzenia do konstytucji zapisów o ochronie życia od poczęcia z PiS odszedł były marszałek Sejmu Marek Jurek, obecnie lider Prawicy Rzeczypospolitej.

Poseł Prawicy Artur Zawisza uważa, że wtorkowa wypowiedź Nelly Rokity potwierdziła i wyostrzyła jej stanowisko. "To już nie jest przypadek, to już nie jest niezręczność i sarkazm, to właściwy głęboko ugruntowany pogląd" - ocenił Zawisza.

Według Wujkowskiej, "nie można powoływać się na wartości chrześcijańskie jednocześnie nie respektować podstawowego prawa do życia".
"Bardzo proszę Nelly Rokitę, aby zechciała wypowiedzieć się na temat prawa do życia wszystkich polskich dzieci, prawa kobiet, które dzieci nie chcą zabijać i uważają, że życie dziecka jest bardzo cenne" - dodał Wujkowska.
pap


Autor: www

Filmy

Video